motoryzacja


Najnowsze stanowisko grupy ekspertów z Europy Centralnej i Wschodniej, w części poświęconej kobietom ciężarnym i karmiącym piersią, zawiera zalecenia, by kobiety, które planują ciążę, rozpoczęły i utrzymały suplementację witaminą D zgodnie z wytycznymi dla dorosłych.

Niedobór tej witaminy jest w Polsce niemal powszechny - według niektórych badań występuje u 100 proc. Przyczyny niedoboru witaminy D3 u zdrowych kobiet w ciąży to: zmniejszenie syntezy skórnej (wskutek słabego nasłonecznienia w miesiącach zimowych i stosowania kremów z filtrem UV), a także niedostateczna podaż tej witaminy w diecie i suplementach w ciąży. Duży niedobór witaminy D w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i urodzenia dziecka z niedoborem tej witaminy, co skutkuje w późniejszym okresie słabą mineralizacją kości i rozwojem krzywicy , a także zwiększa ryzyko cukrzycy typu I, nowotworów i chorób autoimmunologicznych.

Witamina D wpływa na proces transkrypcji (przepisywania informacji genetycznej) w ponad 200 genach. Spożycie choliny z dietą wynosi ok 325 mg dziennie, a zapotrzebowanie kobiet w ciąży jest określane na około 450 mg, stąd wskazane jest uzupełnianie choliny poprzez preparaty dla kobiet w ciąży. Cholina jest alternatywnym do folianów źródłem reszt metylowych, a nieprawidłowości w metabolizowaniu choliny aż 8-krotnie zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu Downa.

Nadmierne stężenia tego hormonu przez dłuższy czas negatywnie oddziałują na funkcjonowanie organizmu i w dorosłym życiu mogą przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu II, nadciśnienie, otyłość. Dodatkowo cholina moduluje aktywność hormonalną poprzez redukowanie produkcji kortyzolu (hormonu stresu) u dziecka. W badaniu przeprowadzonym z udziałem dzieci w wieku 7 lat, których mamy w czasie ciąży spożywały odpowiednie dawki choliny, miały lepsze wyniki testów, w których oceniano pamięć wzrokową.

Jako prekursor acetylocholiny usprawnia przewodzenie impulsów nerwowych w mózgu dziecka, wspomaga również rozwój i funkcjonowanie jego układu nerwowego. W przypadku witaminy B6 to ryzyko wzrasta 71%, a w przypadku niewystarczającej podaży witaminy B12 ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej wzrasta aż 5-krotnie. Stąd więc można wnioskować, iż uzupełnianie witamin z grupy B jest tyle istotne, gdyż ich niedobór powoduje wzrost ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej.

Badania spożycia składników witaminowych przez kobiety w ciąży w Polsce dowodzą występowania niedoborów witaminy B6 u co trzeciej kobiety, a niedoborów witaminy B12 u co drugiej kobiety w ciąży. Witaminy B6 i B12 w istotny sposób przyczyniają się do prawidłowego przebiegu cyklu folianów i obniżenia stężenia homocysteiny. Zawiera cholinę oraz kompleks niezbędnych składników, wyselekcjonowanych pod względem korzystnego wpływu na matkę i dziecko w odpowiednio wysokich dawkach rekomendowanych przez PTG.

Prenatal Duo zawiera Epigenetic Nutrition Plan - unikalne połączenie składników odżywczych wysokiej przyswajalności w rekomendowanych dawkach , które już na etapie rozwoju płodu determinują m. in. jego podatność na choroby cywilizacyjne, wyższy iloraz inteligencji, lepszą jakość życia w przyszłości. Skuteczność imbiru w działaniu łagodzącym nudności w ciąży została udowodniona naukowo. Unikalnym składnikiem preparatu Prenatal Uno jest imbir, który przyczynia się do łagodzenia porannych mdłości towarzyszącym kobiecie na początku ciąży.

Eksperci rekomendują, aby już w okresie starania dziecko suplementować dietę w celu przygotowania organizmu kobiety do ciąży i właściwego rozwoju płodu od samego początku. Zawiera tylko najważniejsze składniki, w rekomendowanych dawkach, które korzystnie wpływają na przebieg ciąży oraz rozwój płodu.

Top